“From a certain point onward there is no longer any turning back. That is the point that must be reached.” – Franz Kafka – Little Tassie Prepper

“From a certain point onward there is no longer any turning back. That is the point that must be reached.” – Franz Kafka

WP_20160331_19_11_56_Pro

My Mead is busy. The Balloon is serving as an airlock. Small bowl of cherry tomatoes to the left.

The Mead I started last week has been quietly bubbling away in a cupboard.  I have not done much, apart from admire it and smell the aroma coming from within.  It already smells wonderful, with the smell of alcohol mixed with the sweetness of the honey and the tang of orange.  From my instructions, I need to leave it for at least another week (probably more) to allow it to settle.

 

WP_20160330_18_56_05_Pro

One of my Black Russian Tomatoes next to one of my apples

I have been considering the food I have produced in the last season and attempted to estimate the amount of money I have saved.  Saving money isn’t the only reason to grow my own food, obviously, there are others.  I know what goes into my food, so I know they are free of any pesticides, herbicides and additives.  I also know that the food I produce tastes much better than store bought food (don’t believe me?  Taste a tomato from the supermarket and compare it with one you grow).

I thought I might compile a list of items I have produced in order to demonstrate (both to you and for my own records) the money I have saved.

2 kgs of Tomatoes                 $10 ($5 per kilo)

20 heads of Lettuce                $48 ($2.40 each)

12 kgs of Zucchini                   $48 ($4 per kilo)

9 kgs of Apples                       $45 ($5 per kilo)

2 kgs of Carrots                      $4.80 (2.40 per kilo)

1 kg of Pears                           $3 ($3 per kilo)

1 kg of Peaches                       $5 (not able to buy them at the moment)

15 punnets of Strawberries     $82.50 ($5.50 per punnet)

2 kgs of Blue Berries               $96 ($48 per kilo)

2 kgs Banana Passionfruit       $24 ($12 per kilo)

3 kgs Potatoes                         $12 ($4 per kilo of organic – more to come)

2 kgs of Beans                         $36 ($18 per kilo for organic beans)

3 kgs of Snow Peas                  $36 ($12 per kilo)

12 cobs of Corn                        $10.8 ($.90 per cob)

9 Chickens           `                   $126 ($14 per chicken)

2 kgs of Cherries                      $24 ($12 per kilo)

1 kg of Plums                           $5 ($5 per kilo)

 

Over $616 saved!

This doesn’t include the eggs I have gathered from my chickens.

I have also learned valuable skills in gardening and animal husbandry.  All this means I have a great return on a very small investment.

Skip to toolbar